IB® MATHEMATICS TUTORING WITH IB MATHEMATICS TEACHERS

EFFECTIVE LEARNING EXPERIENCE WITH FLEXIBLE PROGRAMMING AND COMPETITIVE FEES THROUGH IB MATHEMATICS TUTORING AND COURSES

Our IB Math tutors have extensive teaching experience and comprehensive tools to provide students with the necessary academic success for IB Math tutoring and preparation courses. As educators, we are confident in creating a positive learning environment that promotes critical thinking and appropriate expression of mathematical topics to the student’s level. HL or SL courses are taught to you in the most suitable way. If you need IB Math IA support, our teachers can provide immediate support and schedule a lesson for you.

Average of 6.00 out of 7.

At TestPrep, whether you take IB Mathematics AA or IB Mathematics AI, there are IB Mathematics teachers who will support you in every topic. Regardless of whether you take SL or HL, you too can achieve these scores.

6-student IB Math Classes

The IB Math Revision, MID-IB, or Pre-IB courses are all offered with the most appropriate student/class ratio. Take IB Math group classes in online classes of 6 students and improve your grades. See the schedule and register.

10 IB Math Mock Exams

Prepare for the IB Mathematics exams with both IB Mathematics past papers and IB Mathematics Questionbank. Leave no question type unseen and accelerate on your journey to a 7! Increase your scores in the exams.

CONTENT OF IB MATHEMATICS PRIVATE TUTORING PROGRAMS

IB Mathematics tutoring can cover a wide range of topics depending on the student’s needs and goals. Essentially, IB Mathematics is considered a challenging and demanding course designed to improve a student’s math skills and prepare them for advanced work in fields such as physics, engineering, computer science, and economics. Private tuition can assist students in better understanding fundamental concepts, developing problem-solving strategies, and improving exam performance. The subjects covered in private tuition include algebra, geometry, calculus, probability, statistics, and trigonometry. Additionally, teachers can provide guidance on exam techniques and study skills, aiding students in preparing for IB Mathematics exams. As a result, the content of IB Mathematics tutoring will vary depending on the student’s individual needs and goals, the teacher’s expertise, and teaching style.

IB Biology tutoring with the best IB Biology tutors

IB MATHEMATICS TUTORING PROVIDES PERSONALIZED SCHEDULE OF LESSONS

The International Baccalaureate (IB) Mathematics curriculum is designed to challenge students and prepare them for success in higher education and beyond. With strong problem-solving, and critical thinking skills and the development of mathematical knowledge and understanding, students reach their goals in a short time.

Online IB Mathematics tutoring is a growing trend in the field of education, providing students with an accessible and flexible way to receive additional support in mathematics. TestPrep’s IB Mathematics tutors can help students understand complex mathematical concepts and work through challenging problems. Online IB Mathematics tutoring sessions can be scheduled at any time and from any location, making it a convenient option for students who have busy schedules or who live in remote areas.

OUR IB MATHEMATICS TUTORS WILL EXPAND YOUR CREATIVITY

The curriculum covers a wide range of topics including algebra, geometry, trigonometry, calculus, and statistics, and students are encouraged to apply their mathematical understanding to real-life scenarios. The IB Mathematics tutoring program also encourages students to develop their own intuition and creativity in approaching mathematical problems and fosters an appreciation for the beauty and power of mathematics.

IF YOU'RE LOOKING FOR EXTRA HELP AND GUIDANCE FOR YOUR IB MATHEMATICS LESSONS, WE OFFER IB MATHEMATICS TUTORING

We utilize various resources, including past exams and exam techniques, to provide a comprehensive education. Our goal is to work with you through education to inspire and unleash your full potential. If you’re ready to take your IB Mathematics skills to the next level, contact us to schedule your first IB Mathematics tutoring sesssion.

If you’re looking for private lessons in IB Mathematics, we provide expert support to help you achieve your academic goals. Our highly experienced teachers are fully knowledgeable in the IB Mathematics curriculum and focus on your success. With our personalized approach, we can adjust our teaching to your individual needs, allowing you to fully understand the concepts and confidently apply them during exams.

IB özel ders
ib hazırlık kursları
online ib dersleri

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS AND THEIR ANSWERS ABOUT OUR IB MATHEMATICS CLASSES

Öğrencilere konuyla ilgili öğrenme ve anlama süreçlerine yardımcı olacak kapsamlı bir rehber sunmayı amaçlamaktadır. Ekibimiz, yanıtların doğru ve güncel olduğundan emin olmak için saygın kaynaklardan özenle araştırıp bilgi topladı. 

IB Matematik müfredatının katılığı ve karmaşıklığı incelendiğinde, dersin belli bir matematiksel bilgi ve beceri seviyesi gerektirdiği gözlemlenebilir. Müfredat, SL’den HL’e kadar çeşitli seviyeler sunar ve kalkülüs, istatistiksel analiz ve analitik geometri gibi matematiksel konuları içerir. IB Matematik müfredatı eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini teşvik etmek için tasarlanmıştır ve aynı zamanda matematik okuryazarlığına ve matematiksel prensipleri gerçek dünya durumlarına uygulama becerisine vurgu yapar. Ancak, müfredatın zorluğu, birinin mevcut matematiksel yeterliliği ve çalışma etiğine bağlı olarak değişebilir. Sonuç olarak, IB Matematik müfredatı zorlayıcı olarak kabul edilebilir, ancak TestPrep’in dersleri sayesinde bu konuda başarılı olabilirsiniz.

Accounting, Aerospace engineering, Agricultural engineering, Agriculture, Applied mathematics, Applied physics, Architectural engineering, Astronomy, Meteorology, Biomedical engineering, Atmospheric Sciences and Meteorology, Biomedical Engineering, Business Administration and Management, Chemical Engineering, Chemistry, Civil Engineering, Computer Engineering, Computer Graphics, Computer Science, Computer Software Engineering, Economics, Electrical Engineering, Environmental engineering, Finance, Geology, Human Resources Management, Industrial Engineering, Information Technology, Management Information Systems, Management Science, Materials Engineering, Mathematics, Mechanical Engineering, Molecular Biology, Neuroscience, Nuclear engineering, Nursing, Physics, Statistics.

IB derslerinin sınav formatında değişiklikler olabilir Bu sebeple, sayfamızı güncel tutmak adına, güncel ap sınav süresine ulaşmak için, IB Matematik sayfasınının linkini ekliyoruz, tıklayabilirsiniz

Genel bir kılavuz olarak, matematikle mücadele eden ve matematiği içermeyen üniversite yollarını (örneğin Hukuk) takip etmek isteyen öğrenciler AI SL’ye uygun olacaktır. Tersine, matematikte başarılı olan ve matematiksel olarak zorlu dersler almayı hedefleyen öğrenciler (örneğin, mühendislik) AA HL konusunu düşünebilirler. Bu aralıktaki öğrenciler AI HL veya AA SL yollarını düşünebilirler. Bu derslerin hepsi için IB matematik özel ders desteği veriyoruz.

IB Matematik Revision Grup Dersleriyle %40 İndirimli Öğrenirken Fonksiyonlardan Calculus'a Kadar Tüm Soruları Kolayca Çözün

Haftada 4.5 saat online ve sizinle aynı sevide öğrencilerden oluşan bir grupla IB Matematik revision dersleri! Eğer dersi kaçırırsanız, dersleri tekrar izleme şansınız olacak, ancak mümkün olduğunca kaçırmamaya çalışın. Özel derslere kıyasla %40 daha ekonomik olan IB Matematik revision kursları, belirli günlerde ve saatlerde yapılıyor. IB Matematik revision hazırlık kursu, IB puanlarınızı en üst düzeye çıkaracak en iyi seçeneklerden biri.

 IB Matematik müfredatına hakim, deneyimli ve uzman eğitmenlerimiz öğrencilere konuyla ilgili temellerden ileri kavramlara kadar her yönüyle rehberlik sağlarlar. Etkileşimli dersler, ödevler ve IB Matematik past paper çözümleri ile öğrencilere güven kazandırmayı, yeteneklerini geliştirmeyi ve IB matematik sınavında başarılı olmalarını hedefleriz. TestPrep’in IB Matematik revision kursu ile bu önemli sınava en iyi şekilde hazırlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

IB Matematik Revision Kursu İstatistiklerimiz

TestPrep olarak, öğrencilerimize sunabileceğimiz en kapsamlı ve etkili IB matematik revision kursunu sunmaktan gurur duyuyoruz. Sıkı ve özenle hazırlanmış müfredatımız, öğrencilerimizin en yüksek potansiyellerini elde etmelerini ve çalışmalarında başarılı olmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. 

Hedef puana ulaşma yüzdesi
84%
Öğrenci memnuniyeti
96%

IB Matematik Revision Kurs İçeriği
12 Şubat 2024 – 21 Nisan 2024.

Pre-IB Matematik Kurslarıyla IB'nin En Zorlu Dersine Hazırlıklı Başlayın

Pre-IB Matematik kursu, matematik dersini seçmiş IB öğrencileri için son derece önemli bir adımdır. Öğrencilere sağlam bir IB matematik bilgisi temeli sağlamak için özel olarak tasarlanan bu kurs, daha yüksek seviyede matematik derslerine ve ötesine ilerlemeyi planlayanlar için temel bir araçtır. Pre-IB Matematik kursu sayesinde öğrenciler, önemli kaynaklara, deneyimli öğretmenlere ve aynı hedeflere çalışan akranların destekleyici bir topluluğuna erişim sağlayacaktır.

IB Matematik dersine hazır başlamak isterseniz, bu kurs hedeflerinizi gerçekleştirmek ve önünüzdeki zorluklara hazırlanmak için mükemmel bir yoldur. Peki ne bekliyorsunuz? Hemen Pre-IB Matematik kursuna kaydolun ve hak ettiğiniz geleceğe doğru çalışmaya başlayın!

Pre-IB Matematik Kurs İçeriği
12 Ağustos 2024 – 12 Eylül 2024.

Mid-IB Matematik Kurslarıyla IB-1 Konularını Tekrar Edin ve İkinci Yıla Hazır Başlayın

MID-IB Matematik kursu, öğrencileri akademik yolculuklarında ilk sene IB’yi tamamlamış öğrenciler için tekrar derslerinden oluşan bir programdır. İlk sene IB Matematik derslerinde eksik kaldığınız konuları kapatmak için ya da IB-2’ye hazır başlamak için bu kursa katılabilirsiniz. Bu kurs öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini geliştirme fırsatı sunar ve problemleri çözmede uygulama yapmalarına olanak tanır.

MID-IB Matematik kursu, her öğrencinin potansiyelini maksimize etmek için bireysel destek ve rehberlik sunan tecrübeli ve bilgili IB Matematik öğretmenleri tarafından verilir. Bu kursta öğrenilen kavramları ustalaşarak öğrenciler, gelecekteki matematik çalışmaları ve kariyer yollarında başarılı olmak için donanımlı hale gelirler.

MID-IB Matematik Kurs İçeriği
8 Temmuz 2024 – 10 Ağustos 2024.

IB MATEMATİK DERSLERİNE BAŞLAMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

1

Taksitli ya da tek çekim olarak ödemeyi tamamlayın

Kredi kartıyla 100% güvenli ödeme

2

Ödeme sonrası sayfadaki formu dolurun

Ödemeyi tamamladığınızda form sayfasına otomatik olarak yönlendirileceksiniz

3

Kisişel sayfanız oluşturulduğunda bir arkadaşımız size en kısa sürede ulaşacak

Formda yer alan bilgilerin güncel olduğundan emin olun. Mümkünse WhatsApp kullanılan bir numara paylaşın.

4

Size özel oluşturulacak olan sayfadan tüm derslere erişin

Size sürekli link ve şifre gönderimi yapmayacağız. Tüm derslere ve sınavlara kendi sayfanızdan girin. Hepsi bu!

IB Matematik Özel Ders Fiyatları

İlk IB Matematik dersinden memnun kalmazsanız 100% ücret iadesi

IB Matematik Revision Kursu Fiyatları

Mayıs/Kasım IB Matematik Sınavları için Tekrar Dersleri | Ders Sayınızı Artırın %15’e Varan İndirimler Kazanın

PRE-IB Matematik Kursu Fiyatları

IB’ye Hazır Başlamak İçin Geç Kalmayın | Ders Sayınızı Artırın %15’e Varan İndirimler Kazanın

MID-IB Matematik Kursu Fiyatları

İlk Sene IB Matematik Derslerini Tekrar Edin | Ders Sayınızı Artırın %15’e Varan İndirimler Kazanın

IB Matematik Hazırlığında Neden TestPrep?

Sizlerle birlikte çalışmak ve çalışmalarınızda başarı elde etmenize yardımcı olmak bizler için onur verici olacaktır. TestPrep, IB Matematik müfredatının tüm yönlerini kapsayan kapsamlı bir program sunmaktadır ve istediğiniz notları elde etmenize yardımcı olacaktır. Deneyimli öğretmenlerimiz ve etkileşimli derslerimiz, sadece konuları güçlü bir şekilde anlamanıza değil, aynı zamanda sınavlara kendinizi hazırlamanıza da yardımcı olacaktır. IB Matematik hazırlığı için neden TestPrep’i seçmelisiniz? İşte size cevabı: Bizler, öğrencilerimizin akademik başarı elde etmelerine yardımcı olmaya adanmış tutkulu eğitimcilerin oluştuğu bir ekibiz. Yolculuğunuzun her adımında sizinle birlikte olacak ve zorlu IB Matematik sınavlarına hazırlıklı olduğunuzdan emin olacağız. Sizleri yakında görmeyi umarız!

TestPrep'in Diğer IB Ders Seçenekleri

Sadece IB Matematik dersleri sunmuyoruz. Aşağıdaki derslerin hepsinde çalışmalarınıza destek olabiliriz. Aşağıdaki listeden dersinizi seçip, notlarınızı yükseltmeye başlayabilirsiniz.

IB Matematik Dersleri Öğrenci Yorumları

0 Responses

  1. TestPrep has helped me reach my IB goals through private IB tutoring. The sessions were extremely helpful in answering all of my questions and helping me think outside the box. The tutors gave me the tools and strategies to use during the exam that I needed. I learned so much from them that prepared me to be successful for the IB and I could not have done it without their help! Highly recommend.

  2. Test Prep did a great job helping my son with his IB Mathematics SL exam. The way my son describes their professionalism meant the world to me. My son told me after every class that the way he explained and taught was amazing and very easy for him to understand. We are so thankful that we put him into this online class. Thank you so much! I would definitely recommend it!

  3. TestPrep really tried to reach everything that was going to be on the IB Maths or that we may see and I feel like I have learned a lot of tips and tricks from him and gave everyone the chance to ask questions about each class without rushing too much. Truly a great experience.

  4. I highly recommend Test Prep. The staff and tutors are incredibly professional, knowledgeable, personal, and responsive. The company’s principals all show a high degree of compassion and individualized interest in their students. Equally importantly, our daughter benefited tremendously in terms of her academic success and in increasing her grades significantly on the IB. I much appreciate to TestPrep, don’t hesitate to work with this great company.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *